Gojenie się rany – jak przyspieszyć ten proces?

Gojenie się ran to niemal zawsze bardzo złożony proces, który wymaga nie tylko czasu, ale także cierpliwości. I chociaż gojenie rany rozpoczyna się niemal natychmiast po jej powstaniu, to istnieje szereg czynników, które to opóźniają – na przykład rozległość rany, zakażenie, pojawienie się tkanki martwiczej, wysięk, nadmierne wysuszenie czy niedostateczne ukrwienie. Nie bez znaczenia jest także ogólny stan organizmu, stres, dieta, przyjmowanie niektórych leków czy współwystępujące choroby przewlekłe (na przykład cukrzyca lub nowotwór). A ponieważ długo gojące się rany mogą być niebezpieczne, to należy uczynić wszystko, aby przyspieszyć ten proces. Co należy zrobić?

Odpowiednie postępowanie z raną

Wiele osób zmagających się z różnego typu uszkodzeniami skóry zadaje sobie pytanie: jak szybko zagoić ranę? W tym przypadku ważne jest już pierwsze postępowanie, bezpośrednio po powstaniu zranienia. Tutaj liczy się przede wszystkim prawidłowe postępowanie z powstała raną, czyli:

dobre oczyszczenie rany (na przykład wodą lub solą fizjologiczną)zdezynfekowanie rany za pomocą specjalistycznych środków odkażających (wbrew powszechnemu przekonaniu nie zaleca się stosowania jodyny lub płynów na bazie alkoholu, bo mogą one podrażnić, powiększyć i nadmiernie wysuszyć ranę, co znacząco opóźnia procesy gojenia)założenie opatrunku – w zależności od rodzaju ranyJednocześnie należy pamiętać o tym, iż opatrunków nie trzeba zmieniać zbyt często – raz na 2 – 3 dni zupełnie wystarczy (w przypadku ran przewlekłych częstotliwość ta powinna być jeszcze mniejsza). I co niezwykle ważne – pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać tworzącego się strupa, gdyż jest to naturalny opatrunek, który chroni ranę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Przyspieszenie gojenia się ran

Odpowiednie postępowanie z raną bezpośrednio po jej powstaniu to pierwszy – i niezwykle ważny krok – przyspieszający jej gojenie. Dodatkowo warto zastosować odpowiednie preparaty przyspieszające proces gojenia. Mogą to być opatrunki hydrokoloidowe, które zapewniają odpowiednią wilgotność, pochłaniają ewentualny wysięk, przyspieszają regenerację tkanek i zapobiegają powstawaniu blizn. Do codziennej pielęgnacji rany warto też włączyć kremy nawilżające i preparaty przyspieszające oczyszczanie. Niezwykle ważne jest też wprowadzenie do codziennej diety produktów bogatych w witaminę C, A, E i B5 oraz w kwasy omega – 3.

Nie każda pojawiająca się rana należy do tych trudno i długo gojących się. Jednak w każdym przypadku należy zadbać o to, aby proces gojenia się był jak najkrótszy.

Więcej na https://www.help4skin.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz